ورود

وارد حساب کاربری خود شوید

ایمیل *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

موارد ستاره دار(*) اجباری هستند.
نام *
ایمیل *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

اصول صحیح خرید خودرو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عدم آگاهی از روند صحیح معاملات ،روزانه گریبان بسیاری از افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند میگیرد .به همین منظور بر آن شدیم اصول صحیح و پروسه انجام اینگونه معاملات را مرحله به مرحله بازگو کنیم تا در آینده کمتر شاهد مشکلات به وجود آمده بر اثر نا آگاهی افراد باشیم.مشکلاتی اعم از بدهی به شرکت سازنده ،رهنی بودن سند خودرو ،توقیفی بودن پلاک مالک قبلی و ...

قبل از شروع به این نکته توجه داشته باشید که اولا هیچ قرارداد یا سندی را نخوانده امضا نکنید .

 

از مالکیت فروشنده مطمئن شوید و در ضمن به صورت وکالتی خرید نکنید.

 پس از پیدا کردن خودروی مورد نظر آن را از هر لحاظ مورد بررسی قرار داده و عیوب و اشکالات احتمالی را نمایان سازید و اگر در این زمینه تخصص ندارید میتوانید به کارشناسهای ما مراجعه و خودروی مورد نظر را معاینه کنید .یکی از افتخارات ما میزبانی در زمینه آگهی های خودرو است میتوانید با مراجعه به وب سایت بیزینس9 قیمت خودرو های مشابه را استعلام بگیرید و یا خودروی مورد نظر را در بیزینس9  بیابید.پس از تایید و سلامت خودرو توسط کارشناس خودرو مبایعه نامه تنظیم کنیدو تمامی جزئیات اعم از نحوه و زمان تنظیم سند و نحوه و زمان پرداخت ثمن (قیمت )،محل و زمان تحویل خودرو و ... ذکر کنید و مبایعه نامه را در حضور دونفر شاهد به امضا برسانید .

این مبایعه نامه سندی عادی تلقی می شود ولی در زمان بروز مشکلات احتمالی کاملا مورد استناد قرار میگیرد و در تمامی محاکم حقوقی قابل بررسی است.

در روز مقرر شده خریدار و فروشنده باید به همراه خودرو مورد معامله،به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند .در بدو ورود برگه ای که شماره شهربانی خودرو روی آن درج شده به شما داده می شود ،که سیستم به صورت هوشمند شماره سالن و باجه مربوط به شما را تعیین میکند . توجه داشته باشید که تمام مراحل کاری شما تا زمان تحویل شناسنامه خودرو در این باجه انجام می شود.

پس از پارک خودرو و مراجعه به باجه ،تمامی مدارک لازم تحویل متصدی میشود که این مدارک برای فروشنده شامل کارت و شناسنامه خودرو ،بیمه نامه معتبر ،کارتکس یا برگه فروش کارخانه و شناسنامه و کارت ملی فروشنده ،و اگر بیشتر از ۵ سال از ساخت خودرو می گذردبرگه معاینه فنی نیاز است.

برای خریدار هم علاوه بر کارت ملی و شناسنامه ،در صورت نداشتن پلاک ملی در آن شهر ،جهت احراز محل سکونت مدارکی از قبیل فیش آب ،برق ،یا تلفن یا دفترچه بیمه ،سند ملکی و یا اجاره نامه با کد رهگیری معتبر نیاز است.

لازم به ذکر است در مواردی مشاهده می شود  افرادی با ادعای ارائه اجاره نامه های صوری به شما مراجعه میکنند که توصیه میکنم از انجام این کار به شدت پرهیز شود زیرا در صورت برخورد نیروی انتظامی با چنین مواردی ،فرد به دایره قضایی معرفی می شود .پس از بررسی مدارک توسط اپراتور پلاکی که توسط سیستم به خودرو تعلق میگیرد مشخص می شود که تعلق گرفتن پلاک انتظامی به صورت تصادفی توسط سیستم انجام میگیرد و اصرار خریدار به زوج یا فرد بودن پلاک امری بی فایده است ولی اگر شخص دارای پلاکهای تعدد آزاد باشد میتواند یکی را خود انتخاب کند .

در این مرحله خلافی خودرو نیز بررسی می شود که در صورت داشتن خلافی باید توسط فروشنده به باجه مربوطه پرداخت شود .

(قابل توجه اینکه در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک ،جهت تسریع در انجام پرداختها ،حتما کارت بانکی همراه خود داشته باشید .)سپس برگه ای به شما تحویل داده می شود و خودرو جهت بازدید به واحد کارشناسی هدایت می شود .

در این محل خودرو از لحاظ اصالت و تطابق شماره های موتور خودرو ،شماره بدنه ،شماره شاسی با اسناد و سال ساخت مورد بررسی قرار میگیرد در صورت تایید کارشناس ،مهر و هولوگرام در برگه بازدید درج می شود . پس از ارجاع برگه بازدید به باجه ،زمانی در حدود 30 دقیقه جهت صدور شناسنامه جدید خودرو به طول می انجامد.

مرحله بعد فک پلاک توسط قسمت مربوطه و تحویل پلاکها به انبار پلاک است .

در این قسمت اگر فرد دارای پلاک نبوده باشد و یا کمتر از یک ماه از فک پلاک قبلی اش بگذرد ،بلافاصله پلاک تحویل داده می شود .ولی در غیر این صورت و اصطلاحا قیچی شدن پلاک قبلی ،باید حدود 3 ساعت جهت ساخت پلاک به انتظار بنشینید و اگر این مدت انتظار به پایان وقت کاری مرکز تعویض پلاک منجر شود (در تایم ظهر یا بعد از ظهر به مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده اید ) در این صورت خودرو بدون پلاک تا فردای آن روز در پارکینگ مرکز تعویض پلاک باقی مانده و شما با یک آژانس به منزل بر میگردید تا فردای آن روز مجدد به مرکز تعویض پلاک مراجعه میکنید و حدود ساعت ۱۱ صبح پلاک جدید آماده می شود ،پس از دریافت پلاک و نصب آن توسط عوامل و دریافت برگه سبز مالک جدید از باجه مربوطه ،مراحل تعویض پلاک به پایان می رسد..

سپس خریدار و فروشنده میتوانند جهت تنظیم سند رسمی به هر کدام از دفتاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و اقدام به تنظیم سند رسمی کنند .در تعدادی از معاملات مشاهده می شود که فروشنده قبل از مراجعه به مرکز تعویض پلاک ،در دفاتر اسناد رسمی وکالت تعویض پلاک را به نام خریدار تنظیم مینمایند و دلیل آن هم معمولا مشغله کاری عنوان می شود .چون در این روش کل ثمن (قیمت ) در زمان تنظیم وکالت نامه تعویض پلاک با فروشنده تسویه می شود و فروشنده از گردش کار خارج می شود ،هر گونه مشکلات آتی گریبان خریدار را می گیرد و توصیه کارشناس خودرو بر این است که متعاملین حتما طبق مراحل اصولی و ذکر شده اقدام به معاملات خودرو کنند ‌.

 

* نکات مهم و کلیدی : 

1- ترجیحا بهتر است فروشنده را کاملا بشناسید.

2- خودرو مشکل سندی نداشته باشد و سند حتما باید به نام فروشنده باشد و اسناد آن را شخصی وارد بررسی کند.

3- قولنامه خرید بنگاهی تنظیم شود و در صورت تنظیم قولنامه عادی سه نفر شاهد امضا نمایند .

4- در قولنامه صریحا مشخص شود عوارض و مالیتها را فروشنده تقبل میکند.

5- در قولنامه صریحا اعلام شود کلیه جرائم و خلافی ها را فروشنده پرداخت و برگه عدم خلافی ارائه مینماید.

6- در قولنامه صریحا مشخص شود فروشنده خودرو را به نام خریدار خواهد کرد 

7- کارت و بیمه نامه خودرو و سوئیچ یدک را از فروشنده تحویل بگیرید 

8-ترجیحا پلاک خودرو از نوع جدید باشد و از انواع پلاک قدیمی نباشد

9- قیمت خودرو با توجه به مدل و یا اصطلاحا تمیزی مطابق با عرف بازار باشد 

10- خودرو از مدلهای کمیاب نباشد چون مشکل تعمیر و تامین قطعه را در آینده خواهد داشت 

11- در روز روشن خودرو را معاینه کنید و ببینید در شب زیر نور چراغ معامله نکنید .

12- حد اقل جک و آچار چرخ و زاپاس در خودرو موجود باشد 

در مورد ضبط صوت و لوازم الحاقی جانبی توافق کرده و در قولنامه درج نمایید.

 

اگر مطلب مفید واقع شد با درج نظر مارا در به روز رسانی مطالب آموزشی و ارائه مطالب آموزشی در سایر زمینه ها یاری می کنید 

با تشکر


 

خواندن 798 دفعه

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: