ورود

وارد حساب کاربری خود شوید

ایمیل *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

موارد ستاره دار(*) اجباری هستند.
نام *
ایمیل *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

اصول نگهداری خودرو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سلام عرض ادب

در این مقاله قصد داریم اصول نگهداری خودرو را به کاربران گرامی به طور کامل آموزش و یاد آوری کنیم تا با رعایت این نکات خودرویی سالم و تمیز در اختیار داشته باشید و از آن لذت ببرید ... نکات طلایی برای نگهداری از خودرو ها : *از رانندکی با سرعت زیاد در جاده های ناهموار یا دارای سنگ ریزه خود داری کنید. *بدنه خودروی خود را همیشه تمیز نگه دارید و از آلوده شدن با مواد روغنی جلوگیری نمایید. *از پارک کردن خودرو در فضاهای آلوده محیط های صنعتی ،کارگاههای ساختمانی ،زیر درختان،انبارهای دارای رطوبت و زیر نور شدید آفتاب خود داری کنید .در صورت ضرورت حتما از چادر خودرو استفاده کنید .بهترین مکان پارک (توقف )خودرو،فضاهای سر پوشیده با جریان هوای آزاد است. *لکه های احتمالی ،رنگهای مزاحم ،قیر و غیره را قبل از شستشو ،با حلالهای مناسب که به رنگ اصلی خودرو آسیب نمیزنند پاک کنید . *نقاطی از خودرو که قابل رویت نیست مانند زیر گلگیر ها،آنها را همیشه تمیز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند . *اگر قسمتهای مختلف متصل به خودرو  در هنگام رانندگی شل شده و باعث لرزش و سر و صدا میشوند آنها را محکم کنید 

*تنظیم مداوم دربها و راحت باز و بسته شدن آنها باعث سالم ماندن دربها و ستونها میشود.

*روغن کاری لولای خودرو  ،قفل ،درپوش موتور و صندوق عقب را بطور مرتب انجام دهید

*از محکم بودن اتصالات موتور بر روی شاسی خودرو (دسته موتور )اطمینان حاصل کنید

*از حمل بارهای حجیم که مانع بسته شدن در صندوق عقب خودرو میشود جدا خودداری کنید

 

خودروها هرچقدر هم که با کیفیت باشند ،نیاز به مراقبت دارند

وجود سیستمهای الکترونیکی ،قطعات ثابت و متحرک ،و همچنین فشارهای وارد شده به بخشهای مختلف خودرو در طول زمان برای جلوگیری از خرابی خودروی خود هر چند وقت یک بار قسمتهای اصلی را بازدید کنند و در صورت مشاهده علایم خرابی به تعمیرگاه مراجعه کنند.

 

 

اکثر خرابیهای خودرو قبل از وقوع نشانه هایی را از خود بروز می دهند،به همین خاطر میتوان با اقدام به موقع از وقوع خرابی های سنگین جلوگیری کرد.ایم کار هزینه هایی ممکن است در پی داشته باشد اما با پیشگیری میتوان از هزینه های سنگین جلوگیری کرد.

برخی از شایع ترین علائم که ممکن است خرابی های بزرگی در پیش داشته باشد به شرح زیر می باشد.

دود سفید

نشان دهنده آن است که موتور آب را به درون اگزوز میفرستد این مشکل در خودروهای بنزینی ناشی از ایراد واشر سر سیلندر باشد و در خودروهای دیزلی ناشی از زمانبندی سوخت رسانی باشد در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است سر سیلندر خودرو با مشکل جدی رو به رو شود.

دود آبی

نشاندهنده روغن سوزی در موتور خودرو است علت این مشکل ایراد رینگ پیستون است که باید به موقع تعویض شود برای برطرف کردن این مشکل باید موتور خودرو باز شود و ممکن است هزینه زیادی برای تعمیر نیاز باشد.

دود سیاه

نشاندهنده ترکیب نادرست میزان سوخت و هوا می باشد که خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد

دود خاکستری

دود خاکستری علائم چند نوع خرابی میتواند باشد که هریک باید چک شود ،ممکن است مشکل در سر سیلندر و نشت روغن یا آب به درون محفظه احتراق و همچنین شکستگی دریچه کارتر باشد و این مورد نیز هزینه سنگینی ممکن است در پی داشته باشد.

جوش آوردن خودرو

کنترل اتصالات ،شل بودن بست رادیات،پوسیدگی و پارگی جزئی شلنگهای رادیاتور،کمبود آب در رادیاتور،عمل نکردن ترموستات،هواگیری رادیاتور ،میتواند از علائمی باشد که خودرو جوش بیاورد

صداها و لرزشهای خودرو

با گذشت زمان ممکن است صدا ها و لرزشهای غیر عادیی در خودروی خود احساس کنید .اگر خودروی شما در دست اندازهای کوچک ایجاد صدا و لرزش کند احتمالا باید بوش خراب شده تعویض گردد و اگر در سرعت گیرهای بزرگ ایجاد لرزش و صدا کرد احتمالا خرابی از کمک فنرهای خودرو می باشد.

 

 

 

صدای عجیب و لرزش در فرمان خودرو

اگر موقع چرخش فرمان خودرو صدایی عجیب به گوشتان رسید ،سیستم فرمان خودرو باید چک شود .سطح روغن هیدرولیک را چک کنید ،اگر میزان آن نرمال بود باید به مکانیک خودرو مراجعه کنید.

 

_فرمان_خودرو.png

 

 

 

 

میزان کشش تسمه های خودرو

*هر ماه یک بار یا پس از طی ۲۰۰۰ کیلومتر باید کشش تسمه های هیدرولید و دینام ،پمپ هوا و کمپرسور دستگاه تهویه و نیز شرایط آنها بررسی شوند .

*کشش تسمه به وسیله ابزاری مخصوص این کار انجام می شود در صورتی که این ابزار مهیا نبود این کار را میتوان با فشار دادن انگشت شست در نقطه وسط تسمه انجام داد. در صورتی که طول تسمه در بین دو فولی کم تر از ۳۰ سانتی متر باشد مقدار خلاصی آن بین ۳ تا ۶ میلیمتر و اگر بزرگتر از ۳۰ سانتی متر باشد بین ۳ تا ۱۰ میلیمتر باشد.

 

وایر شمع خودرو 

*با وجودی که علائم خرابی در وایر شمعها معمولا دیده نمیشود باید آنها را هر بار هنگام تنظیم موتور مودد بررسی قرار داد و پس از ۸۰۰۰ کیلومتر تعویض گردند.

*ترک و بریده شدن در وایر ها قابل رویت میباشد ولی بعضی از آنها دارای عایق سلیکنی می باشند که با وجود آنها خرابیهای یاد شده قابل رویت نیستند.

*همه وایر  شمعها باید یک جا تعویض گردند و بهتر است از همان جنس قبلی انتخاب شوند.

 

کارشناس خودرو

جهت خرید خودرو میتوانید از کارشناسان خبره ما کمک بگیرید ،قبل از اینکه متحمل هزینه اضافی بشوید با هزینه اندک کارشناسان مارا در جریان خرید خود قرار دهید تا بتوانید یک خرید موفق داشته باشید.

 

مطالب مرتبط

اصول صحیح خرید خودرو

کارشناس خودرو

خواندن 756 دفعه

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: